Marko Baus – kandidatura Pule za europsku prijestolnicu kulture

Radio Rojc

Objavljeno 19.03.2016. pod Kultura

Komisija koja će odlučivati o hrvatskom predstavniku za europsku prijestolnicu kulture je u Puli. Pregledati će lokacije u Gradu koje su spomenute u natječajnoj dokumentaciji i razgovarati s ljudima koji su nositelji nekih programa, a vjerojatno i sa slučajnm prolaznicima na ulici.

Razgovarao sam s pulskim timom koji je kandidaturu pripremao. Nakon Vlatke Kolarović tu je Marko Baus, član tima za pripremu kandidature Grada Pule za EPK 2020. Marko govori kako je počelo okupljanje ekipe koja je pripremala program za projekt kandidature.

Što je preskočeno ili čega je nedostajalo u razdoblju pripreme ?

Demilitarizacija je tema pulske kandidature; kako je ona odabrana?

Nagrada Melina Mercouri

Ova nagrada je dobila ime po bivšoj grčkoj ministrici kulture, koja je osmislila ideju o europskoj prijestolnici kulutre 1985. godine.

Iz odluke o uspostavljanju inicijative Unije za Europske prijestolnice kulture u razdoblju od 2020. do 2033.

Članak 14.

Nagrada

1. Komisija može dodijeliti novčanu nagradu u čast Meline Mercouri (“nagrada”) imenovanom gradu podložno financiranju dostupnom unutar odgovarajućeg višegodišnjeg financijskog okvira.

Pravni i financijski aspekti nagrade razmatraju se u okviru odgovarajućih programa Unije za potporu kulturi.

2. Novac od nagrade isplaćuje se do kraja ožujka u godini naslova, pod uvjetom da dotični imenovani grad nastavi ispunjavati obveze koje je preuzeo u fazi prijave, ispunjava kriterije i uzima u obzir preporuke navedene u izvješćima o odabiru i praćenju.

Smatra se da imenovani grad ispunjava obveze preuzete u fazi prijave ako nije došlo ni do kakve značajne promjene u programu i strategiji u razdoblju od faze prijave do godine naslova, a posebno ako:

(a) proračun je održan na razini koja omogućuje izvršenje kulturnog programa visoke kvalitete u skladu s prijavom i kriterijima;

(b) neovisnost umjetničkog tima adekvatno se poštuje;

(c) europska je dimenzija ostala dovoljno snažna u konačnoj verziji kulturnog programa;

(d) marketinška i komunikacijska strategija te promidžbeni materijal koji upotrebljava imenovani grad jasno odražavaju činjenicu da je ta inicijativa, inicijativa Unije;

(e) postoje planovi za praćenje i evaluaciju utjecaja naslova na imenovani grad.

iz Odluke br. 445/2014/EU EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

(19)

Nagrada Melina Mercouri uspostavljena Odlukom Vijeća br. 1622/2006/EZ stekla je snažnu simboličku vrijednost koja uvelike nadmašuje stvarni iznos nagrade koju Komisija može dodijeliti. Međutim, kako bi se osiguralo da imenovani gradovi ispunjavaju svoje obveze, uvjeti isplate novca od nagrade trebaju biti stroži i jasniji.

Fotografije korištene u ovom članku kopirane su iz natječajne knjige pulske kandidature.

Oznake: , , ,

RSS 2.0 | trackback