Ispred javne Radiotelevizije Slovenije, 23. svibnja sindikat ovog medija započeo je štrajk, kojim želi skrenuti pažnju na programska i kadrovska rješenja od strane vodstva, koja, po mišljenju sindikata, ugrožavaju novinarsku autonomiju. Istovremeno, sindikat želi štrajkom započeti javnu raspravu o budućnosti i strategiji razvoja javnog medija i izmjenama Zakona o RTV Slovenije, objašnjava radijska novinarka i predstavnica generalnog vodstva štrajkačkog odbora Radiotelevizije Slovenije, Nataša Štefe.
“Postoji političko kadriranje bez konzultacija s uredništvom, nekoliko televizijskih emisija je do sada bilo ukinuto bez obrazloženja, urednik weba također ne utječe na uređivačku politiku, a trenutno se najavljuje promjena Statuta koja predviđa uvođenje dvije redakcije informativnog programa”, navodi sugovornica.
Prema njenim riječima, “nedostaje uređivačke politike i dijaloga, suradnici su pod pritiskom te mnogi odlaze, dok oni koji upozoravaju na nepravilnosti postaju žrtve diskreditacije.”
Iz navedenih razloga, zahtjevi sindikata RTV-a su sljedeći: institucionalna, uređivačka i novinarska autonomija, povlačenje štetnih poteza programskog vijeća, socijalni dijalog i kadrovska politika, podizanje najnižih plaća, plaćeni štrajk.
Ako se do 30. svibnja ne ispoštuju svi zahtjevi, sindikat će pozvati generalnog direktora Andreja Graha Whatmougha da podnese ostavku, kao i glavnu urednicu Informativnog programa Televizije Slovenije Jadranku Rebernik te predsjednika programskog vijeća Petra Gregorčiča i v. d. glavnog urednika multimedije Igora Pirkovića.

Podsjetimo, dok nova koalicija još nije službeno preuzela vlast, bivše koalicijske stranke, odnosno aktualna opozicija, na dan potvrđivanja nove, izabrane vlade, predložile su 32 izmjene zakona. Među prijedlozima su i izmjene zakona o RTV-u te prijedlog savjetodavnog referenduma o javnoj televiziji, što znači vremensku prepreku u ispunjavanju namjera izabrane vlade.
Koalicijska većina, koja će vlast preuzeti 3. lipnja, koalicijskim je sporazumom obećala izradu novog Zakona o javnom servisu koji bi u raspravu uključivao sindikate i civilno društvo. Prijedlog o novom zakonu u ime organizacija civilnog društva ponudila je i Javna mreža za zaštitu demokracije, no do službene rasprave još nije došlo.
“Nećemo čekati na političare da nam osiguraju autonomiju i novi zakon kakav želimo i koji uključuje profesionalne standarde. Vjerujemo da se sami trebamo izboriti za autonomiju i znamo da nam ona neće biti poklonjena”, kaže u ime sindikata novinarka Nataša Štefe te dodaje da im je dosta rasprave o lijevo-desnim novinarima.
“Novinari ili jesu profesionalci ili nisu. Radimo u profesionalnim uvjetima ili u propagandnim, i to je nešto što želimo spriječiti. Želimo naglasiti demokratsku raspravu u društvu i skrenuti pozornost na važnost novinarstva i uređivačke autonomije”, poručuje sugovornica.
Cijeli razgovor poslušajte na linku.
Autorica: Urša Godina