Globalna proslava pola stoljeća hip-hopa u zagrebačkom Aquariusu

Radio Rojc

Objavljeno 27.10.2023. pod Društvo, Kultura, Podcast

Povodom dvije velike obljetnice, 30 godina emisije Blackout i 50 godina hip-hopa, Phat Phillie i zagrebački klub Aquarius ove subote donose rap spektakl, uz legendarna imena američke scene – Souls of Mischief i Non Phixion.

Obilježena turbulentnim zbivanjima u nas, a u svijetu hip-hopa zapamćena po izlasku debitantskog albuma Wu-Tang Clana (Enter the Wu-Tang (36 Chambers)), 1993. je godina također iznjedrila kultnu emisiju Blackout Radija 101. Rođen prije 30 godina, nakon suradnje Phat Phillie-ja s “ocem” hip-hopa u Hrvata Slavinom Balenom na emisiji “Rap Attack”, Blackout traje i danas.

Souls Of Mischief – 93 ‘Til Infinity

Obljetnice su obično prilike za retrospekciju, pa smo tom prigodom upitali organizatora subotnjeg eventa Filipa Ivelju (Phat Phillie) postoje li ljudi, događaji i uspomene koje bi izdvojio kao posebno drage?

“Puno je lijepih sjećanja, od prvog kontakta s hip-hop kulturom 1984. godine, do prvog slušanja zagrebačke RAP radijske emisije Electro Funk Premijera, prvog odlaska u New York 1991. godine i u London 1996. Gledanje Public Enemy i Ice-T koncerata u Zagrebu u studenome 1994. i House Of Pain iste te godine u Minhenu. Organizacija stranih gostovanja u Aquariusu (Cutmaster Swift, Big L, O.C., Das EFX, De La Soul, DJ Premier, Pete Rock), odlazak u Lyon da bi producirali naš prvi francuski band IPM. Odlazak u Hamburg i produkcija za KC Da Rookee-ja, poziv Erick Sermona devedesetih u 2 ujutro na kućni telefon da nam kaže koliko mu se sviđaju naši beatovi, moj odlazak na Gavin konferenciju u San Francisco 2000. godine, razgovor s Dilated Peoples u eteru Radija 101 i nakon toga taj razgovor završava na njihovom albumu prvijencu “The Platform”. Organizacija Fresh Island Festivala, dovođenje 50 Centa u Zagreb prvi put, druženje i snimanje spota Snoop Dogga na otoku Pagu, dobivanje zlatne ploče za posthumni album “The Big Picture” danas pokojnog repera Big L-a, druženje s Wu-Tangom u Umagu gdje su me izveli na binu Sea Star Festivala pred 25 000 ljudi, otvaranje nastupa za Wu-Tang ovog ljeta ne Exitu u Novom Sadu, i još mnogo toga. Sretan nam 50. rođendan!”

Hip-hop kao glazbeni i kulturološki fenomen rođen je 11. kolovoza 1973. godine u Bronxu, New York, kada je Cindy Campbell odučila organizirati zabavu u vlastitom stanu, isključivo s namjerom da osigura sredstva za kupovinu nove odjeće. Za “deckovima” je bio njezin tada osamnaestogodišnji brat Clive DJ Kool Herc Campbell.

The Sugarhill Gang – Rapper’s Delight (Official Video)

Na promotivnom letku rukom je bilo ispisano “A DJ Kool Herc Party” u stilu ranih newyorških grafita, a oko 300 pozvanih platilo je iznos ulaznice 50 centi (25 centi za djevojke). Tako je noć u kojoj je Cindy organizirala “back-to-school-jam” godinama prije nego što je skovan termin hip-hop, ušla u legendu.

DJ Kool Herc je puštao neprekidno repetitivni uzorak bubnja na dva gramofona, i upravo to je ono što je ušlo u povijest kao rođenje hip-hopa. Nakon toga Hercova je reputacija samo rasla, s Mammoth zvučnicima visokim gotovo dva metra prozvanim “Herculoids” redovito je nadglašavao ostale dj-e po klubovima i parkovima New Yorka. Uskoro su njegovo primjer slijedili ostali pioniri hip-hopa, poput Grandmaster Flasha i Afrika Bambaate.

Od tog su momenta DJ-evi postali centar svake zabave, a tek su u 1980-ih MC-ijevi na mikrofonima počeli dobivati na važnosti i hip-hop kultura se počela širiti izvan granica New Yorka.

Danas bilijunska industrija, hip-hop je u početku percipiran kao novitet, zbog čega je dugo bio izostavljan s dodjela Grammyja. Rođen 70-ih u Bronxu, hip-hop se u međuvremenu nametnuo kao kulturološki fenomen s utjecajem na sve sfere života; kulturu, glazbu, odijevanje, a prema Spotify ljestvici trenutno je jedan od tri najslušanija glazbena pravca.

I dok mnogi poznaju hip hop uglavnom kroz rime i beatove, puristi smatraju da se on sastoji od četiri elementa:

Emceeing ili umijeće repanja, pričanje, pjevanje, poezija preko beata

Deejaying, umjetnost manipuliranja glazbe kontrolom dva gramofona

B-boying, B-girling ili breakdancing, izražavanje kroz pokret i ples (od 2024. godine uvršten u službeni program Olimpijskih igara)

Graffiti, umjetničko izražavanje sprejem kao forma urbane komunikacije

Fascinantna je sama činjenica da je cijela jedna kultura potekla od grupe tinejdžera i njihove snalažljivosti i kreativnosti. Hip-hop je u međuvremenu postao veći nego što je itko prisutan na zabavi 1973. godine mogao zamisliti, te u 50 godina stvorio podužu listu ikona poput MC Lyte, Rakima ili Big Daddy Kanea.

Idućeg će mjeseca 68-godišnji DJ Kool Herc, napokon dobiti zasluženo mjesto u Rock & Roll Hall of Fame za temeljni doprinos popularnoj kulturi. Kool Hercu bit će uručena “Musical Influence” nagrada, dok je Missy Elliot nominirana kao prva žena iz redova hip-hopa, te će joj biti dodijeljena “Performer Award”.

Subotnja hip-hop “fešta” u Aquariusu započinje u 20 sati, a pored američkih velikana atmosferu će zagrijati domaće snage Jantar (ONI) i BARS. Njima će se pridružiti Phat Phillie, DJ Frx, Re.tro flava i Marvel za DJ pultom.

Edita Bojanac Delcaro

Photo: Instagram / @50thanniversaryofhiphop

Video 1: YouTube / Souls Of Mischief

Video 2: YouTube / Sugarhill Records

RSS 2.0 | trackback