Cilj Tjedna menstrualnog siromaštva je upozoriti na sustavna rješenja koja mogu doprinijeti smanjenju otpada, a edukacijama i razbijanjem tabua o toj temi mogu se potaknuti osobe da se okrenu drugim rješenjima poput višekratnih i održivih menstrualnih potrepština jer su dugoročno ekonomski isplative i zdraviji su izbor za osobe s menstruacijom, naglašava Ana–Marija Mileusnić iz Zelene akcije.
Menstrualno siromaštvo određeni je društveni fenomen, upozorava Ana –Marija, pa nastavlja da osobe s menstruacijom ne mogu si priuštiti proizvode za održavanje higijene, niti proizvode koje bi potencijalno mogli ublažiti bol. To je problem o kojem se jako malo govori i to zbog stigmi i srama koji su ujedno i doveli do toga da taj problem postoji.
“U prosincu prošle godine donesen je amandman na državni proračun gdje je osigurano milijun eura za menstrualne potrepštine za učenice srednjih škola i žene u skloništima i mjestima posebne skrbi. Iako smo to pohvalili, htjeli smo utjecati na to da se osigura jedan dio državnog proračuna koji bi bio isključivo za višekratne menstrualne potrepštine kako bi se njihovo korištenje što više raširilo i kako bi uopće neke osobe dobile informaciju o njima i neku mogućnost korištenja budući da su one jako veliki početni trošak koji kasnije stvara uštede”, kaže Ana–Marijom Mileusnić pa nastavlja da Zelena akcija apsolutno podržava široku dostupnost jednokratnih proizvoda, ali istovremeno žele da se da prostora korištenju višekratnih menstrualnih potrepština.
Cijeli razgovor s Ana–Marijom Mileusnić iz Zelene akcije poslušajte na linku.
Photo by Oana Cristina on Unsplash
Razgovarala. Gabrijela Galant Jelenić
Pripremila: Mirjana Radulović