Hrvatska podružnica svjetske organizacije koja radi na zaštiti prirodnih resursa, WWF Adria, pokrenula je kampanju pod nazivom “Cimeri iz divljine”. Tim povodom gošća u emisiji EKO ROJC bila je Ivona Stanić, a govorila je o nužnosti očuvanja staništa triju velikih zvijeri koje obitavaju na području naše države.
Kampanja “Cimeri iz divljine” ima tri glavna lika, tri naše velike zvijeri – to su vuk, medvjed i ris. Radi se o digitalnoj kampanji koju je WWF proveo na društvenim mrežama, u kojoj te životinje progovaraju, što je polučilo pozitivne reakcije javnosti. Tako medvjedica kaže — “Ljudi, ‘please’ pomozite, ja sam ostala bez doma i tražim nekog cimera. Znam da nisam nešto najbolji cimer, jako sam velika i treba mi stalno pun frižider, ali potrudit ću se koliko mogu.”, a tu je i ris koji bi dijelio pijesak s vašom mačkom. Cilj kampanje je podignuti svijest o tome da je divljim životinjama, kako sam naziv kaže, mjesto u divljini, te o nužnosti očuvanja prirodnih staništa.
“Iza simpatične priče krije se ozbiljan problem, a to je nestanak i fragmentacija njihovih staništa, divlje životinje hodaju po cestama i ulaze u naselja. Imamo primjer medvjeda koji je tri puta ušao u naselje, te je na kraju morao biti ustrijeljen jer se smatra delikventnim, a to što je on bio u potrazi za hranom je u stvari višeslojan problem.
Ni jedna divlja životinja ne želi ići u naselja, dapače, oni se nas boje više nego mi njih, ali s obzirom na nestanak njihovih staništa, oni nemaju drugog izbora. Medvjed je jako inteligentan i jako veliki oportunist, ima sto puta jači njuh od čovjeka i ako nanjuši ostatke hrane on će po njih doći jer mu je to puno jednostavnije nego uloviti nešto u šumi.
Što se tiče sve tri zvijeri tu je i urbanizacija, mi radimo jako puno na regionalnoj suradnji i naš glavni moto je da velike zvijeri ne poznaju granice jer one putuju iz jedne države u druge. Tu ima meni osobno jedna jako draga priča, o vuku koji je prošao 1 000 kilometara u potrazi za partnericom te se na kraju se skrasio na području Dolomita, što nam govori koliko je tim životinjama potrebno nepresječenog prostora da bi mogli funkcionirati. Kad mi ulazimo u njihov prostor, oni nemaju drugog izbora nego također ulaziti u naš. One su na vrhu hranidbenog lanca i kontroliraju cijeli taj ekosustav, papkare i druge životinje u šumi.
Ris je jako mistična mačka i već jednom nestao početkom stoljeća s našeg područja, trenutno u regiji imamo samo dvjestotinjak jedinki euroazijskog risa. On je iz Slovačke ušao natrag u naše krajeve kroz projekte reintrodukcije. Njemu je također jedan od najvećih problema nestanak staništa koja ne voli dijeliti s drugim životinjama i upravo mu je zbog toga potrebno toliko prostora.” — kazala je Ivona Stanić
Na stranicama WWF-a možete na simboličan način posvojiti životinju i tako donirati, kako bi mogli nastaviti s radom na zaštiti prirode na terenu. Svakom se posvojitelju dodjeljuje certifikat s personaliziranom porukom, a u WWF-u ističu kako im je svako posvojenje bitno, jer su projektno financirana organizacija čiji se cijeli rad temelji na projektima i donacijama.
Cijeli razgovor poslušajte dolje:
Razgovarala: Gabrijela Galant Jelenić
Foto: Pexels
Tekst: Edita Bojanac Delcaro