Audioart u duhu suigre i suradnje

Radio Rojc

Objavljeno 16.09.2020. pod Gradimo Rojc

Nakon srpanjskih koncerata Leta 3 i Saše 21, i trodnevnog koncertnog ciklusa u sklopu programa Ljeto u Dnevnom, tijekom kojeg su u unutarnjem dvorištu Društvenog centra Rojc nastupali Sara Renar, Jonathan, Popka, Freaktion i drugi izvođači, 28. i 29. kolovoza posjetitelji Rojca mogli su uroniti u specifično audiovizualno iskustvo Audioarta – festivala eksperimentalne i improvizacijske glazbe. Jedanaesto izdanje Audioarta donijelo je sadržajan i raznolik audiovizualni program, dok je dvodnevnim nastupima mnoštva glazbenika prethodila trodnevna umjetnička rezidencija CRI Orchestra. Tijekom rezidencije, u prostorijama udruge Rondo Histriae održana je Soundpainting radionica pod vodstvom Nevena Radakovića, koja je najavljena kao radionica koja će „u duhu suigre i suradnje kreirati dvodnevni festivalski program aktualnog i beskompromisnog zvuka, u vrlo dinamičnoj, neopterećenoj i slobodnoj formi“.

Kako izgleda i zvuči ono što proizlazi iz najavljenoga duha suigre i suradnje Soundpainting radionice, moglo se provjeriti i osjetiti tijekom dvije večeri višesatnoga eksperimentiranja i improvizacije, dekonstruiranja i rekonstruiranja glazbenih formi i izražaja, kombiniranja i ispreplitanja teksta, glasa i instrumenata, te dinamičnog i energičnog dijaloga između dirigenta i orkestra. Ovogodišnji je Audioart najavljen kao svojevrstan izlet u nepoznato, što je na koncu i potvrđeno osebujnim performansima i njihovim kontinuiranim ispitivanjem i istraživanjem (ne)mogućnosti glazbe, „na licu mjesta“, odlučnim razbijanjem i seciranjem standardiziranih obrazaca, žanrovskih i stilskih konvencija. Iz takve specifične dinamike i međuigre zvuka i tona, kaosa i reda, govora i pjevanja, kreirana je audiopriča koja je svoju strukturu pronašla upravo u procesu demontaže strukture. CRI Orchestru čine brojni glazbenici i glazbenice: Maja Rivić, Tena Novak Vincek, Vinka Burić, Igor Pavlica, Mak Murtić, Luka Žužić, Leo Beslać, Marko Grbac Knapić, Nenad Sinkauz, Marco Quarantotto, Alex Brajković, Nenad Kovačić, Alen Sinkauz, Hrvoje Pelicarić te njihov dirigent Neven Radaković. Članovi i članice orkestra nastupali su i u manjim sastavima, sondirajući auditivni teren publike i prostora za finalni i zajednički nastup.

A dok je dvorište Rojca igralo ulogu svojevrsnog poligona glazbenih invencija i eksperimenata, Dnevni boravak je ugostio Ljubavnice, kolektiv koji čine umjetnice Tamara Bilankov, Hrvoslava Brkušić, Stella Leboš, Luana Lojić, Ivana Pipal i Ana Vuzdarić, a koje svoj rad opisuju kao „interdisciplinarno spajanje znanosti i umjetnosti prema širenju percepcije, senzacije i stvaranja novih mjesta – unutar i van pojma osjetila“. U prostorima Dnevnog boravka postavljena je njihova umjetnička instalacija koja reflektira njihov interdisciplinarni pristup, instalacija koja se – kako kažu same umjetnice – „pokreće, transformira i nastaje svaki put iznova u kombinaciji tisuću kombinacija“. U instalaciji Ljubavnica se tako isprepliću, i u međuodnose ulaze, (pokretne) slike, animacije i tekstovi, govori, glasovi i različiti tonski zapisi, dok „kombinacija tisuću kombinacija“ pokreće jedno višeslojno promatračko i slušateljsko iskustvo.

Partneri jedanaestog izdanja Audiort festivala bili su Soundpainting platforma Pula, Dnevni boravak Rojca, Radio Rojc, Udruga Rondo Histriae, Mreža za izvedbene umjetnosti, Kontejner, Re-imagine Europe, Kultura nova i Audiolab, a sam je festival realiziran unatoč poteškoćama koje uzrokuje tekuća korona-pandemija. Broj posjetitelja je, zbog epidemioloških razloga, bio limitiran na 100 osoba, a oni koji zbog ograničenja nisu mogli prisustvovati nastupima, mogli su ovu specifičnu glazbenu priču pratiti na valovima Radija Rojc koji je Audioart festival, kao i sve dosadašnje ljetne koncerte u dvorištu Rojca, prenosio uživo.

Eric Ušić

Sadržaj teksta isključiva je odgovornost Saveza udruga Rojca.
Vrijednost projekta: 2.372,125,89 kuna / 2.016.306,90 kuna sufinancirano je sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda.

RSS 2.0 | trackback