Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce predstavlja novu kampanju namijenjenu nautičarima i svim ljubiteljima mora pod nazivom “A di se ti sidriš?”. Bez obzira jeste li iskusni kapetan ili tek započinjete svoje morske avanture, ova kampanja poziva na zajedničko istraživanje održivih praksi na moru.
Tim smo povodom u emisiju EKO ROJC pozvali mr. sc. Mateu Špika kako bi nam približila samu kampanju. Zamjenica voditelja Odjela za zaštitu prirode pojasnila je što su ekološki prihvatljiva sidrišta, govorila o livadama morskih cvjetnica, zonama stroge zaštite i pravnim obavezama na moru.
“Kampanju smo pokrenuli na našim društvenim mrežama, tijekom ovih ljetnih mjeseci kada je nautički turizam na vrhuncu. Cilj nam je povećati svijest šire publike o utjecaju takvog turizma na morski ekosustav. Ono što često slušamo je da smo prva čarter flota na svijetu, s ogromnim brojem brodova koji donose ekonomsku dobit. No, čini nam se da se u javnosti malo razgovara o onim negativnim stranama nautičkog turizma, odnosno o utjecaju na podmorje. Želja nam je kroz ovu kampanju javnosti približiti i tu stranu nautike – da osvijestimo malo ljude o postojanju službenih kanala putem kojih se određene stvari mogu prijaviti.” – ističe Matea Špika
Naime, morske cvjetnice, koje su izuzetno bitne za ekosustav, na određenim su nautički atraktivnim lokacijama potpuno uništene. Morske livade, koje nazivamo “plućima mora” zbog njihove sposobnosti stvaranja kisika, presudne su za očuvanje morskog okoliša, stoga je neprihvatljivo dopustiti njihovo nekontrolirano uništavanje. Upravo je slobodno sidrenje vodeća aktivnost koja znatno oštećuje stabljike i uz ribarstvo, otpadne vode i nasipavanje, najviše utječe na gubitak ovih livada. Dok se ne donesu prijeko potrebne regulative, edukacija je jedini način kojim se može zaustaviti njihova devastacija.
Najrasprostranjenija morska cvjetnica u Jadranskom moru je posidonija (Posidonia oceanica). Endemska je vrsta Sredozemnog mora, što znači da se javlja samo na tom području. Njezina prisutnost ima ključnu ulogu u morskom ekosustavu jer pruža mrijestilište, hranilište, rastilište i sklonište za mnoge morske organizme, čime obogaćuje bioraznolikost.
Unatoč zakonskoj zaštiti u većini Sredozemnih zemalja, površine livada posidonije značajno se smanjuju. Posebno su osjetljive zbog sporog rasta i niske stope obnavljanja. Nažalost, oporavak ove vrste smatra se gotovo nemogućim u ljudskoj vremenskoj skali, budući da u 10 godina naraste tek otprilike 10 centimetara. Samo jedno sidro može uništiti 1m², a potpuni bi nestanak posidonije bio nenadoknadiv gubitak, kako za biološku i ekološku vrijednost, tako i za ekonomske aspekte obalnih ekosustava.
Sunce, nevladinu, nestranačku i neprofitnu organizaciju, osnovala je 1998. godine grupa splitskih intelektualaca, kao neovisno i stručno tijelo. Danas okuplja članove, volontere i tim zaposlenika – stručnjaka iz različitih područja koji su ujedinjeni u postizanju ciljeva zaštite okoliša i prirode. Zahvaljujući brojnim postignutim uspjesima, Sunce je nacionalno i međunarodno prisutno kao jedna od vodećih organizacija koja štiti interes i pravo javnosti na zdrav okoliš, potiče primjenu održivih rješenja te stvara okvire za očuvanje prirode i razumno korištenje prirodnih resursa – sve to na dobrobit građana.
Cijelu emisiju poslušajte u nastavku.
Emisiju uredila i vodila: Gabrijela Galant Jelenić
Foto: Morski.hr / Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce
Tekst: Edita Bojanac Delcaro