Oko 600 kajaka dnevno ulazi Galebovu špilju

Radio Rojc

Objavljeno 09.09.2024. pod Društvo, Podcast

Ovog tjedna u emisiji EKO ROJC ugostili smo Silviu Buttignoni, ravnateljicu Javne ustanove “Natura Histrica”. Razgovarali smo o problemu koji u posljednje vrijeme muči Puležane i Puležanke – o porastu kajaka koji zatrpavaju obalu Galebovih stijena.

Natura Histrica, odgovorna za zaštitu prirodnih područja Istre, posvećena je očuvanju ekološkog blaga regije putem održivog korištenja prirodnih dobara.

„U zadnjih nekoliko godina pritisak turista i lokalnog stanovništva je sve veći, a kulminiralo je ove godine jer su mediji pisali o tome, što je i dobro, jer smo se našli u situaciji da se uhvatimo u koštac s ovim problemom“, započela je razgovor Buttignoni.

Buttignoni nastavlja da imamo jako puno firmi i kajaka koji se jednostavno iskrcaju ujutro i idu prema Galebovoj špilji, međutim, kako Zakon propisuje, oni ne bi trebali pustiti niti jedan kajak na obali, što u praksi nije slučaj. Istaknula je da oko 600 kajaka dnevno ulazi u to područje i preplavi malu obalnu špilju. Uz sve veći pritisak i od strane turista i od lokalnog stanovništva, napetosti su ove godine dosegle točku ključanja, a kulminirale su prosvjedima posjetitelja plaže protiv nekontroliranog zagušenja kajacima.

Špilja na Galebovim stijenama, poznata kao Golubova špilja, zaštićena od Nature 2000, direktive Europske unije, ima značajnu ekološku vrijednost. Ljetno je utočište šišmišima i golubovima, ali i omiljenoj sredozemnoj medvjedici Adriani, simbolu ponosa Pule i okolice, ističe Buttignoni, te nastavlja da je sredozemna medvjedica  najugroženiji morski sisavac i na rubu izumiranja pa stoga polupotopljene i potopljene špilje, poput Golubove špilje, ključne su za zaštitu ove ugrožene vrste.

Tijekom nedavne kontrole Golubove špilje uočena su štetna svjetla koja predstavljaju ozbiljnu prijetnju šišmišima i drugim životinjama koje u njoj žive. Buttignoni zato predlaže  suradnju s Gradom Pulom i Lučkom kapetanijom na stvaranju kontroliranih pontona, gdje bi se kajaci mogli sigurno privezati, smanjujući opterećenje okoliša na tom području.

Cijelu emisiju možete poslušati na linku

Emisiju uredila i pripremila: Gabrijela Galant Jelenić

 Tekst: Ana Marija Lopar

Foto: Radio Rojc

Oznake: , , ,

RSS 2.0 | trackback