Pulom će 22. lipnja po prvi put prošetati Povorka ponosa, kako bi pokazala da naš grad nije mjesto diskriminacije i mržnje, već ljubavi, prihvaćanja i solidarnosti. Tim smo povodom na OBAVIJESNI RAZGOVOR priveli glasnogovornika Udruge Proces, koja organizira pulski Pride.
Uoči prvog javnog okupljanja pripadnika LGBTIQ+ zajednice u Puli, Jan kaže kako je cijeli organizacijski proces bio iznimno zahtjevan, no ističe kako imaju podršku lokalne policije i Grada, te Zajednice Talijana Circolo koja će ugostiti službeni program prve pulske Povorke ponosa. Izuzetno im je bitno da podrška u Gradu postoji, jer naglašava, sigurnost svih sudionika im je na prvom mjestu.
Ističe kako Povorka ponosa nije tu samo kako bi se podigla vidljivost pripadnika LGBTIQ+ zajednice, ona je jedan prosvjedni marš kojim se pokušava ukazati na probleme s kojima se suočavaju svi oni koji su marginalizirani u društvu. Ova Povorka je i solidarna, ona je i feministička, hodat će se i za žene koje nemaju jednak pristup medicinski potpomognutoj oplodnji, bez obzira na rodnu i spolnu pripadnost, za pripadnike nacionalnih manjina, migrante iz drugih zemalja. Ova Povorka ponosa nije samo za LGBTIQ+ zajednicu, ona je tu za sve one koje društvo ponekad ostavlja po strani i diskriminira.
“Ajmo probati zajedničkim snagama postići te neke društvene promjene koje svi želimo – svi želimo živjeti u lijepom gradu koji ima i lijepe fasade i lijepo društvo. Mislim na društvo koje prihvaća, solidarno društvo u kojem svi pomažemo jedni drugima. Zajedno trebamo raditi na tome, vidim da se napokon budimo! Važno je da se aktiviramo, da napokon jasno i glasno kažemo – dosta je! Ajmo probati doći do društva u kojem smo jednakopravni, u kojem imamo jednake mogućnosti i u kojem nas se ne diskriminira po bilo kakvoj osnovi! U kojem imamo pristup javnim događajima, kvalitetnom obrazovanju i zdravstvenoj skrbi, pristup kvalitetnim komunalnim uslugama. Ajmo probati živjeti u nekom uređenom mjestu, a put do toga je i doći na pulsku Povorku ponosa i prošetati s nama, krenuti u tu povorku u 19 sati!” – zaključio je Jan Franjul
Pozivaju se sudionici da pri dolasku i odlasku na Pride skinu sva obilježja koja bi ih mogla identificirati kao pripadnike LGBTIQ+ zajednice, da se kreću u manjim grupama i jave prijateljima i obiteljima smjer kretanja. U slučaju bilo kakvog incidenta, bitno je uključiti kamere i snimiti događaj, te se u tom se slučaju javiti prisutnim redarima i policiji.
Cijelu emisiju poslušajte u nastavku.
Emisiju uredio i vodio: Saša Jokić
Foto: Saša Jokić
Tekst: Edita Bojanac Delcaro